Bruksizm jest to podświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami. Siły wyzwalane na powierzchniach żujących u pacjentów z bruksizmem mogą być nawet dziesięć razy większe od tych działających podczas normalnych procesów gryzienia i żucia, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń zgryzu oraz w ostateczności do zniszczenia otaczającej ząb kości i tkanki dziąseł. Inną poważną konsekwencją bruksizmu są uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych.Według niektórych statystyk aż 7 z 10 osób cierpi na dolegliwości związane z bruksizmem.
W centrum medycyny i Estetyki leczymy bruksizm za pomocą toksyny botulinowej.
Odkryto, że bruksizmowi często towarzyszy przerost mięśni żwaczy, które unoszą żuchwę i umożliwiają zaciskanie zębów. Czasem przerost tych mięśni jest bezpośrednią przyczyną bruksizmu, a czasem dopiero jego skutkiem, bo częste zaciskanie zębów prowadzi do wzmocnienia mięśni. Z badań i praktyki wynika, że gdy mięśnie żwaczy ulegną osłabieniu, to epizody zgrzytania zębami zdarzają się dużo rzadziej lub w ogóle nie występują. I właśnie, by osłabić mięśnie żwaczy, stosowana jest toksyna botulinowa .
Działanie botoksu często porównuje się do „sparaliżowania” mięśni, chociaż nie do końca tak jest. Toksyna botulinowa A rzeczywiście blokuje przesyłanie impulsów nerwowych w mięśniach i tym samym prowadzi do ich rozluźnienia. Jednak iniekcja botoksu w mięśnie żwacza nie skutkuje ich sparaliżowaniem. Pacjenci nadal mogą opuszczać i unosić żuchwę, czyli normalnie funkcjonować. Zazwyczaj nie zauważają żadnych skutków ubocznych, chociaż możliwe jest odczucie, że mięsień stał się słabszy. Mięśnie żwacza, które nie wykonują tak intensywnej pracy, jak przed iniekcją botoksu, zmniejszają swoją objętość, a wraz z nią siłę. Dzięki temu możliwe jest całkowite wyleczenie bruksizmu.
Skuteczność wszystkich zabiegów z wykorzystaniem botoksu w bardzo dużej mierze zależy od umiejętności lekarza. Niezwykle ważna jest precyzyjna ocena ilości podawanej substancji oraz wybór miejsc, w których mają być dokonane wkłucia. Zabieg ten, chociaż nie jest skomplikowany, to jednak zawsze powinien być przeprowadzony przez doświadczonego lekarza.
Zęby:
Dziąsła:
Stawy skroniowo żuchwowe:
Mięśnie:
Wzrok:
Słuch:
20 min – 45 min
Efekty pojawiają się już po 3 dniach. Pacjent odczuwa wyraźną ulgę dolegliwości bólowe stopniowo ustępują.
Zabieg z wykorzystaniem botoxu jest zupełnie nieinwazyjny i właściwie bezbolesny. Można odczuwać dyskomfort związany z wkłuciem igły, ale wystarczy zastosować miejscową maść znieczulającą.
Alergia na toksynę botulinową.
By leczenie bruksizmu tym sposobem było skuteczne i długotrwałe, zabieg należy powtarzać co 6 miesięcy. Wtedy efekty zostaną podtrzymane.