Wielkość oraz kształt warg sromowych ma duże znaczenie nie tylko pod kątem estetyki, ale również zdrowia. Ich niesymetryczność albo zbyt duży rozmiar może doprowadzić do różnego rodzaju dolegliwości związanych z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak noszenie bielizny, stroju kąpielowego, a nawet siadanie na krześle. Co więcej, ma negatywny wpływ na aktywność seksualną oraz uprawianie sportów – w szczególności jazdy konno i na rowerze.
Co powoduje problemy z wielkością lub kształtem warg sromowych? Przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, a także uszkodzenia, które powstają w czasie porodów i na które nie mamy większego wpływu. Deformacja warg sromowych może być również wynikiem postępującego procesu starzenia się tych okolic ciała.
Wszelkie nieprawidłowości związane ze złą anatomią warg sromowych można wyeliminować dzięki zabiegowi, jakim jest labioplastyka. Zabieg ten pozwala nie tylko poprawić jakość codziennego życia, ale również przywrócić przyjemność czerpaną z odczuć seksualnych, a także poprawić samopoczucie i stan psychiczny pacjentki.
Na czym polega labioplastyka
Zabieg labioplastyki warg sromowych mniejszych stosowany jest w celu modelowania warg sromowych oraz ich zmniejszania. Metoda, jaka jest stosowana w tym przypadku to cięcie chirurgiczne lub zastosowanie lasera po ówczesnym znieczuleniu.
Znieczulenie odbywa się na obszarze zabiegowym, dzięki czemu nadmiar tkanki może być bezproblemowo obcinany – zarówno przy użyciu skalpela, jak i lasera. Która metoda jest częściej stosowana? Wszystko zależy od rodzaju i wielkości warg sromowych, lekarz dobiera wtedy odpowiednią metodę. Labioplastyka laserowa, ma mniejszą inwazyjność oraz szybszy przebieg zabiegu. Co więcej – przy zastosowaniu metody laserowej dochodzi do koagulacji tkanki, w związku z czym utrata krwi zostaje zdecydowanie zminimalizowana.
Wskazania
Przeciwwskazania
Efekty
Labioplastyka jest zabiegiem, którego celem jest zmiana kształtu, wielkości oraz wyglądu warg sromowych mniejszych, a co za tym idzie – poprawa komfort życia codziennego oraz seksualnego.
Okres pozabiegowy
Po zabiegu pojawi się opuchlizna, a proces gojenia się rany jest podobny do tej pooperacyjnej. Konieczna jest wstrzemięźliwość seksualna w okresie 4-6 tygodni, a także unikanie dużego wysiłku fizycznego.
Cena zabiegu
Koszt zabiegu labioplastyki uzależniony jest od skali problemu, a więc wielkości warg sromowych.
Czego należy się spodziewać po zabiegu?
Bezpośrednio po zabiegu i w ciągu 2-3 kolejnych dni występują nieduże dolegliwości bólowe kontrolowane za pomocą przepisanych przez lekarza, doustnych leków przeciwbólowych. Z reguły w ciągu 12 – 24 godzin wstępuje też, niewielkie plamienie z brzegów rany zbliżone w nasileniu do końcówki okresu. Naturalny jest również pewien stopień zasinień i obrzęku zarówno w zakresie warg sromowych mniejszych jak i większych.
Alarmująca jest podwyższona powyżej 38 stopni Celsjusza temperatura ciała oraz duże krwawienie , dolegliwości bólowe nie dające się opanować przepisanymi lekami. Jeżeli pacjentka ma jakiekolwiek wątpliwości, powinna się skontaktować z lekarzem.
Po zabiegu należy ograniczyć aktywność fizyczną, następuje zakaz opalania się w solarium, zakaz korzystania z basenów, zbiorników wodnych i saun aż, do całkowitego wygojenia się rany.
Dla zachowania komfortu do zabiegu używane są wyłącznie szwy wchłanialne w związku z czym nie ma potrzeby ich zdjęcia. Do pełnej aktywności fizycznej pacjentki wracają w ciągu kilku dni, a do pełnej aktywności seksualnej po 2- 4 tygodniach od zabiegu.
Jakie są możliwe powikłania po zabiegu?
Powikłania po labioplastyce są bardzo rzadkie. Należą do nich: krwiak, infekcja, opóźnione gojenie, częściowe rozejście się brzegów rany wymagające powtórnego zszycia. Szczegółowe omówienie wymienionych powikłań oraz sposobów ich leczenia powinno mieć miejsce podczas konsultacji przedoperacyjne, która jest najwłaściwszą okazją do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.