Z problemem ginekomastii, czyli przerostu gruczołów piersiowych, zmagają się mężczyźni w różnym wieku. Jest to łagodne powiększenie tkanki gruczołowej sutka, tkanki włóknistej lub tłuszczowej i może występować jedno- lub dwustronnie. Ginekomastia dotyka nawet 30% mężczyzn i ma zróżnicowane przyczyny, dlatego sposób leczenia dobierany jest po postawieniu diagnozy.
Ginekomastia jest objawem lub powikłaniem schorzenia albo występuje bez związku z chorobami. Jedną z głównych przyczyn jej pojawienia się są zakłócenia pracy gospodarki hormonalnej. Mogą to być na przykład zaburzenia poziomu estrogenów oraz androgenów, które często pojawiają się m.in. w okresie dorastania. W przypadku ginekomastii patologicznej przyczyną są choroby współistniejące, takie jak nadczynność tarczycy, marskość wątroby czy niewydolność nerek.
Objawem ginekomastii, który najłatwiej zauważyć, jest powiększenie obu lub jednej piersi. Chorobie nie towarzyszy ból, jednak może pojawić się większa tkliwość. Dodatkowymi objawami są rozrost brodawek oraz zmiana ich koloru na ciemniejszy. Obok brodawki może pojawić się wyczuwalny palcami guzek, a ze środka wypływać wydzielina. Jeśli pojawi się choć jeden z objawów – warto udać się do lekarza i rozpocząć leczenie.
Pierwszym krokiem przed postawieniem diagnozy jest wywiad lekarski, wzbogacony wynikami badań. Oprócz badania krwi może to być USG sutków, jąder oraz jamy brzusznej. Możliwe jest także pobranie wycinku do badań histopatologicznych, aby wykluczyć raka piersi. Właściwe rozpoznanie choroby i jej przyczyn jest niezbędne, aby wprowadzić skuteczny sposób leczenia. W określeniu przyczyn choroby pomaga wiek pacjenta – mężczyźni w wieku rozrodczym zagrożeni są także innymi chorobami o podobnych objawach.
Przed zabiegiem chirurgicznym najczęściej podejmowana jest próba leczenia farmakologicznego oraz przyczynowego. Jeśli u pacjenta nie widać poprawy, przychodzi czas na wycięcie gruczołu piersiowego. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po nacięciu otoczki brodawki chirurg wycina nadmiar tkanki gruczołowej i zaszywa ranę przy użyciu szwów podskórnych. Dzięki temu blizna jest niemal niewidoczna.
Zabieg liposukcji, który polega na odsysaniu tłuszczu, może być wykonany wraz z zabiegiem chirurgicznym. Polega na odessaniu nadmiaru tłuszczu poprzez drobne, kilkumilimetrowe nacięcia. Liposukcję wykonuje się w sytuacji, gdy nie jest konieczne usunięcie tkanki gruczołowej. To zabieg bezpieczny i mało inwazyjny, najczęściej wykonywany przy znieczuleniu miejscowym. Znakomicie sprawdza się u osób po znacznej utracie wagi.
Metodę leczenia ginekomastii powinien wskazać lekarz, po dokładnym przebadaniu pacjenta. W zależności od przyczyny choroby określany jest sposób leczenia i obserwowane jego efekty. Kiedy leczenie farmakologiczne okazuje się niewystarczające, konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny. Dzieje się tak, gdy usunięcia wymaga tkanka gruczołowa. Jeśli wystarczające będzie odessanie tłuszczu – doskonale sprawdzi się mniej inwazyjna liposukcja.
Dzięki powyższym metodom usuwamy tkankę tłuszczową lub guzek a wygląd klatki piersiowej wraca do pierwotnego stanu.
Przed zabiegiem należy wykonać badania zlecone przez lekarza.
Czas zabiegu: około 2h
Znieczulenie miejscowe
Zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego. Pacjent nie musi zostawać na noc w klinice, po zabiegu pacjent wraca do domu. Pacjent musi nosić zgodnie z zaleceniami lekarza ubranko uciskowe na klatce piersiowej przez kilka tygodni.
Koszt zabiegu:
Ginekomastia tłuszczowa- liposukcja 5000zł
Ginekomastia gruczołowa – chirurgiczna 5000zł
Ginekomastia mieszana (chirurgiczna+ liposukcja) 8500zł