Badanie Histopatologiczne – Histopatologia
HISTOPATOLOGIA Badanie Histopatologiczne
Na czym polega badanie histopatologiczne?
Badanie histopatologiczne to badanie pod mikroskopem materiału pobranego od pacjenta w celu oceny charakteru procesu chorobowego.
Materiał zostaje pobrany przez lekarza poprzez wycięcie skalpelem zmiany skórnej z odpowiednim marginesem.
Badanie histopatologiczne jest bardzo ważnym badaniem wykonywanym w celu oceniania czy zmiany skórne są zmianami nowotworowymi.
Jak przebiega badanie histopatologiczne?
Przedmiotem badania histopatologicznego jest usunięty chirurgicznie fragment skóry lub głębszej tkanki podskórnej pobrany jedną z metod biopsji.
- Tkanki do badania histopatologicznego pobierane są na drodze biopsji w znieczuleniu miejscowym.
- Fragment tkanki przeznaczony do zbadania jest umieszczany w utrwalaczu (najczęściej formalinie).
- Tkanka poddawana jest obróbce histologicznej, która umożliwia zbadanie jej pod mikroskopem. Obróbka ta polega na umieszczaniu tkanki w stężonym roztworze etanolu (by odwodnić próbkę), w toluenie albo ksylenie i ostatecznie w płynnej parafinie.
- Po kilkunastu godzinach utrwalania pobrany fragment jest odwodniony i utwardzony.
- Po zakończeniu tego etapu przygotowań tkanka umieszczana jest w odpowiedniej formie i zalewana parafiną tak, aby otrzymać parafinowy bloczek, łatwy do pocięcia mikrotomem w bardzo cienkie, kilkumikrometrowej grubości skrawki.
- Skrawki są umieszczane na kolejnych szkiełkach mikroskopowych i poddawane procesowi barwienia. Barwienie pozwala na zakontrastowanie przedziałów komórkowych i zewnątrzkomórkowych oraz wybarwienie poszczególnych organellów komórkowych.
- Rodzaj tkanki i cel badania wyznacza wybór metody barwienia. Najczęściej stosuje się barwienie hematoksyliną i eozyną, w którym hematoksylina barwi jądra komórkowe na niebiesko, a eozyna cytoplazmę i substancję pozakomórkową na różowo. Inne związki stosowane do barwienia stosowane to safranina, czerwień kongo, sole srebra.
- Otrzymane preparaty oglądane są przez specjalistę patologa, który opisuje je i stawia rozpoznanie histopatologiczne. W połączeniu z obrazem klinicznym badanie histopatologiczne daje odpowiedź na pytanie o przyczynę i rodzaj zmiany skórnej z której pobrano wycinek.
Jaki jest cel badania histopatologicznego?
Badanie histopatologiczne umożliwia ocenę przestrzenną zmian chorobowych w tkance. Rozpoznania histopatologiczne są wiarygodne i dokładne, a zlecający je dermatolog otrzymuje szczegółowy opis struktur patologicznych. W połączeniu z obrazem klinicznym może postawić prawidłową i pewną diagnozę.
Badanie histopatologiczne materiału tkankowego ma duże znaczenie w rozpoznawaniu wielu schorzeń zapalnych i zwyrodnieniowych, chorób nowotworowych, monitorowaniu postępu leczenia, a także przy stwierdzeniu przyczyny choroby istniejących zmian chorobowych na skórze.